Okna ochronne RTG stosowane są powszechnie w sterowniach i innych pomieszczeniach pracowni rentgenowskich jako okna podglądowe. Okna RTG produkowane są na wymiar, mogą być wykonane w oddzielnej ramie lub jako doświetla drzwi ochronnych RTG zintegrowane z ościeżnicą.
Rama okna RTG wykonana jest z profili stalowych ocynkowanych i standardowo pokrytych laminatem od strony zewnętrznej, wypełnionych warstwą blachy ołowianej odpowiedniej grubości. Poszycie ramy okiennej może być lakierowane proszkowo wg palety RAL lub wykonane ze stali nierdzewnej, zapewniając wraz z odpowiednią ochroną radiacyjną wysokie właściwości estetyczne i higieniczne.
Przeszklenia okien RTG wykonywane są z użyciem specjalnej odmiany szkła zawierającej tlenek ołowiu w ilości nie mniejszej niż 18%. W zależności od typu szkła i technologii producenta zawartość tlenku ołowiu mieści się w zakresie od 18% do 65%, a gęstość minimalna ołowiu w zakresie od 3,13 g/cm³ do 5,05 g/cm³. Szkło ołowiowe stosowane jako przeszklenia okien RTG posiada odpowiedni współczynnik ołowiu; określany w milimetrach jako ekwiwalent blachy ołowianej. Współczynnik Pb szkła nie może być niższy od warstwy ołowiu stanowiącej wypełnienie ramy okiennej. Współczynnik Pb dla całej konstrukcji okiennej jest indywidualnie określany w projekcie ochrony radiologicznej dla każdej pracowni rentgenowskiej. Najpowszechniej stosowane są okna RTG o współczynnikach Pb od 0.5 mm do 3.0 mm przy napięciu 60-150 kV, ale realizujemy także projekty technologiczne bardziej wymagające pod względem grubości osłony radiologicznej. Szkło ołowiowe w oknach RTG charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła oraz łatwością utrzymania czystości. Szkło ołowiane w oknach - zarówno jako przeszklenie pojedyncze jak i w formie szyby zespolonej dopasowanej do głębokości zabudowy – zamocowane jest listwą szklącą PCV w kolorze zbliżonym do ramy okiennej.
montowane są kołkami rozporowymi Ø8 poprzez kotwy z blachy stalowej ocynkowanej. Styk ramy okiennej z murem uzupełniany jest warstwą blachy ołowianej dla zapewnienia ciągłości ochrony radiologicznej w pomieszczeniu.