Systemy fasadowe półstrukturalne z aluminium to jedno z wielu nowoczesnych rozwiązań, których bezwzględnie wymaga współczesna architektura. Efekt przestrzenny budynków tworzą imponujące, wielkogabarytowe przeszklenia łączące wnętrza obiektów z ich bezpośrednim otoczeniem, a właśnie półstrukturalne systemy aluminiowo-szklane pozwalają na wyjątkowo swobodne projektowanie i montaż bardzo dużych powierzchni szklanych. Zastosowanie takich systemów w projekcie elewacji na pewno podkreśla jej prestiż i ma bezpośredni wpływ na wygląd całego budynku, a przy tym znacznie podnosi jego efektywność energetyczną. Profesjonalne elewacje konstruowane w oparciu o półstrukturalne systemy fasadowe z aluminium pozwalają na uzyskanie gładkich, jednolitych powierzchni szklanych nadając budynkom wyjątkowy, nowoczesny design. Podstawową rolę wizualną w tych systemach odgrywają odpowiednio dobrane tafle szkła, a elementy aluminiowe pełnią jedynie rolę konstrukcyjną i pozostają widoczne tylko od strony wewnętrznej.
służą do projektowania i wykonywania konstrukcji zapewniających od strony zewnętrznej płaską powierzchnię bez widocznych kształtowników aluminiowych. Łączą zalety typowych systemów fasadowych o konstrukcji słupowo-ryglowej z estetycznymi walorami fasadowych pełnych systemów strukturalnych. Rozwiązania konstrukcyjne systemów semistrukturalnych charakteryzują się elastycznością i sporymi możliwościami w zakresie wymiarów profili aluminiowych i ich połączeń, dlatego zapewniają realizację projektów o bardzo różnych gabarytach i kształtach, zgodnie z oczekiwaniami projektanta i inwestora. W systemach semistrukturalnych istnieje możliwość konstruowania lekkich ścian osłonowych zarówno prostych, jak i prostopadłych, skośnych przełamanych w pionie i poziomie, owalnych giętych lub poligonalnych. Systemy umożliwiają wpięcie w konstrukcje fasadowe okien wychylnych zachowujących w pozycji zamkniętej jednolitą z fasadami strukturę zewnętrzną. Systemy fasadowe tego typu pozwalają na budowę i montaż ścian o bardzo dużych optycznie płaszczyznach przeszklenia i nowoczesnym wyglądzie. Efekt wizualny takich ścian osłonowych oparty jest na ukryciu kształtowników aluminiowych po wewnętrznej stronie fasady i dlatego w dużym stopniu zależy od rodzaju użytego oszklenia. Praktyka dowodzi, że im mniej przezierne szkło, tym lepsza estetyka pólstrukturalnej fasady aluminiowej, najlepsze efekty daje oszklenie w ciemnej tonacji z mocnym refleksem.
opiera się w dużej mierze na rozwiązaniach konstrukcyjnych klasycznych systemów fasadowych, gdyż jako element nośny wykorzystuje konstrukcję słupowo-ryglową. Sposób szklenia jest tym szczegółem, który zupełnie odróżnia fasady semistrukturalne od podobnych konstrukcyjnie tradycyjnych fasad słupowo-ryglowych. Systemy fasadowe półstrukturalne umożliwiają mechaniczne połączenie pakietów szyb zespolonych z konstrukcją fasadową przy zastosowaniu ceowników – specjalnych profili w kształcie litery C wklejanych w odpowiednio przygotowane zagłębienia pomiędzy dwiema szybami zespolonymi. W takich ceownikach – trwale wklejonych pomiędzy tafle szkła – umieszczane są płytki montażowe, które następnie przykręcane są do kształtowników aluminiowych stanowiących szkielet ściany osłonowej. W efekcie tak oszklona konstrukcja praktycznie nie posiada wyeksponowanych zewnętrznych elementów aluminiowych; od strony zewnętrznej widoczne są jedynie wypełnienia szklane tworzące jednolitą, gładką płaszczyznę oszklenia podzieloną pionowymi i poziomymi liniami uszczelnienia silikonem lub systemowymi uszczelkami.
odróżniają się od wypełnień innych systemów. Szkło użyte do budowy pakietów szyb zespolonych od strony zewnętrznej i wewnętrznej jest hartowane lub laminowane i ze względu na rozmiary przeszkleń ma grubość od 6 do 8 mm, a nawet więcej w przypadku szczególnie wymagających projektów. Możliwe jest stosowanie wypełnień o bardzo różnej grubości całkowitej, ważne jest jednak specyficzne zespolenie – z ramką miedzyszybową cofniętą względem krawędzi zewnętrznej szkła. Cofnięcie ramki dystansowej w pakiecie tworzy miejsce potrzebne do wklejenia profili ceowych niezbędnych do mechanicznego połączenia oszklenia z konstrukcją fasady aluminiowej. Szczeliny pomiędzy tak umocowanymi pakietami szkła wypełniane są od strony zewnętrznej izolacyjną piankową uszczelką polietylenową i wysokiej jakości silikonowym jednoskładnikowym, niskomodułowym, utwardzanym neutralnie szczeliwem zabezpieczającym przed wpływami atmosferycznymi, gwarantującym także izolacyjność cieplną i akustyczną. Technologia mocowania szyb umożliwia zastosowanie szerokiej gamy przeszkleń, od prostych jednokomorowych, aż do złożonych szyb zespolonych. Powszechnie używane do oszklenia fasad półstrukturalnych są szyby refleksyjne.
Tak, jak w przypadku typowej fasady, konstrukcję nośną ściany semistrukturalnej stanowi kratownica słupowo-ryglowa, do której od strony zewnętrznej mocowane są elementy oszklenia. Aluminiowe profile słupów i rygli systemowo połączone ze sobą tworzą ruszt obleczony szklaną, jednorodną powłoką o monolitycznym kształcie. Oszklenie fasady semistrukturalnej skomponowane jest zazwyczaj z bardzo dużych tafli szyb zespolonych przedzielonych charakterystycznymi dla tego typu konstrukcji wąskimi szczelinami wypełnionymi specjalnym silikonem.
W klasycznych ścianach osłonowych z aluminium szkło mocowane jest listwami dociskowymi z uszczelką, zaś w ścianach osłonowych semistrukturalnych płytkami montażowymi, stąd potrzeba zaprojektowania bezpiecznych mocowań i wyboru szczeliwa. Poza obliczeniami wytrzymałościowymi samej konstrukcji fasad, kluczową kwestią przy projektowaniu i montażu lekkich ścian osłonowych semistrukturalnych jest odpowiednie rozmieszczenie ceowników szklarskich w szybach zespolonych i docisków mocujących oszklenia do konstrukcji fasad. Inną bardzo ważną czynnością jest dobór odpowiedniego silikonu i jego właściwości do wypelnienia szczelin pomiedzy taflami oszklenia i zapewnienia fasadom izolacyjności termicznej, akustycznej oraz odporności na warunki zewnętrzne. Sama konstrukcja ścian semistrukturalnych mocowana jest do elementów nośnych budynków lub do specjalnie przygotowanych stalowych konstrukcji wsporczych w taki sam sposób, jak typowe fasady słupowo-ryglowe.
Semistrukturalne ściany osłonowe z aluminium to przede wszystkim zupełnie nowa estetyka związana powierzchnią zewnętrzną fasad. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu połączenia oszklenia z konstrukcją nośną fasady zyskuje ona on strony zewnętrznej efekt strukturalnie jednolitej szklanej gładkiej powierzchni z widocznymi jedynie wąskimi liniami uszczelnienia poszczególnych tafli szkła. Półstrukturalne systemy fasadowe umożliwiają wpięcie w ruszt fasady różnego rodzaju konstrukcji okienno-drzwiowych zintegrowanych z fasadą pod względem systemowym i wizualnym. W strukturę fasad mogą być wpinane drzwi, a także różne typy okien, najczęściej okna wychylne, uchylne oraz równoległe i połaciowe. Konstrukcja słupowo-ryglowa pozwala projektować funkcjonalny i estetyczny podział ściany osłonowej poprzez dobór odpowiednio sztywnych słupów i rygli, zapewniając wymaganą statykę i wytrzymałość konstrukcji. Fasady półstrukturalne poza bardzo eleganckim wyglądem oszklenia wyróżniają się wysokimi parametrami technicznymi w zakresie przepuszczalności powietrza, wodoszczelności, a przede wszystkim przenikania ciepła i izolacyjności akustycznej. W fasadach półstrukturalnych oszklenie jest dominującym elementem w uzyskaniu efektu estetycznego, ale profile aluminiowe są także ważnym elementem wizualnym ściany osłonowej - to właśnie one wyznaczają linie podziału i są widoczne od strony wewnętrznej budynku. Powierzchnie kształtowników aluminiowych są zabezpieczone przed korozją i wykończone poliestrowymi lakierami proszkowymi w kolorach z palety RAL. Profile lakierowane są również w kolorach metalicznych i drewnopodobnych.
Systemy semistrukturalne przeznaczone są przede wszystkim do projektowania i montażu lekkich ścian osłonowych, służą również do wykonywania dachów i świetlików. Umożliwiają realizację projektów elewacji o bardzo różnych gabarytach i kształtach, możliwe jest na przykład połączenie fasady z przeszkleniem dachu i inne ciekawe rozwiązania. System półstrukturalny jest naturalnym wyborem w przypadku planowania przestrzeni obiektów optycznie otwartych na otoczenie zewnętrzne – duże tafle szkła najczęściej sięgają swoimi wymiarami od posadzki do sufitu każdej kondygnacji, jedynie pasy międzykondygnacyjne osłaniające stropy przeszklone są szkłem emaliowanym nieprzeziernym. Semistrukturalne systemy ścian osłonowych stosowane są przede wszystkim w obiektach biurowych, hotelowych, oświatowych, szpitalnych i innych budynkach użyteczności publicznej. Poprzez zastosowanie pólstrukturalnej fasady w roli elewacji zewnętrznej każdy budynek zyskuje nowoczesny, a zarazem prestiżowy charakter. Elewacja osłonięta szklaną, jednorodną powłoką staje się bryłą estetycznie wyróżniającą się z otoczenia.
• MC-Glass
• MB-SR50N-EFEKT