Systemy harmonijkowe – podobnie jak systemy przesuwne - są aktualnie bardzo modnymi rozwiązaniami coraz śmielej stosowanymi w nowoczesnych projektach budynków. Ich wiodącymi cechami są prosta obsługa, elegancki wygląd i optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Przeszklone konstrukcje wykonane w systemach harmonijkowych stanowią doskonałe połączenie optyczne i komunikacyjne pomiędzy wnętrzem, a strefą zewnętrzną budynków. Systemy harmonijkowe pozwalają na stosowanie w konstrukcjach wielkoformatowych przeszkleń, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego podziału konstrukcji. Jest to bardzo praktyczne w sytuacji, gdy trzeba otworzyć – rozsunąć tyle skrzydeł, by stworzyć odpowiednie przejście i odpowiednią przestrzeń użytkową.
Konstrukcje harmonijkowe są wieloelementowe, składają się ze skrzydeł połączonych ze sobą zawiasami. Pierwsze ze skrzydeł pełni rolę elementu rozwieranego, pozostałe przesuwają się układając w pozycji prostopadłej do osi przesuwu. Okucia systemowe są zoptymalizowane pod względem funkcjonalności konstrukcji: zawiasy są zintegrowane z wózkami jezdnymi. W górnej krawędzi oraz w części progowej umieszczone są prowadnice skrzydeł konstrukcji harmonijkowych. Rozwiązania systemowe dają możliwość zastosowania niskiego progu z uszczelką szczotkową lub czteroelementowej ościeżnicy, która w dolnej części może być wpuszczona w posadzkę. Konstrukcje fabrykowane są z izolowanych termicznie aluminiowych profili trójkomorowych charakteryzujących się doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła. Systemy harmonijkowe dają bardzo dużą swobodę w projektowaniu wyrobów; podział konstrukcji, konfiguracja skrzydeł, sposób otwierania (na zewnątrz lub do wewnątrz) pozwalają na spore możliwości aranżacyjne.
w zakresie łączenia profili i oszklenia bazują na sprawdzonych rozwiązaniach z podstawowych systemów okienno-drzwiowych. Konstrukcje harmonijkowe wykonywane są z profili izolowanych, więc mogą zapewnić odpowiedni poziom izolacyjności termicznej, dzwiękoszczelności, oraz szeroką gamę wypełnień. Służą do projektowania i realizacji lekkiej i funkcjonalnej dla użytkowników, estetycznej zabudowy dającej jednocześnie możliwość tworzenia wypełnionych naturalnym światłem, przestronnych wnętrz o wyróżniającym się wyglądzie. Konfiguracja sekcji oraz sposób i kierunek otwierania i składania skrzydeł konstrukcji harmonijkowych uzależnione są od dostępnej przestrzeni w obrębie konstrukcji oraz wymagań użytkowników. W zależności od oczekiwań użytkowników mogą to być konstrukcje otwierane do wewnątrz lub otwierane na zewnątrz. Rozwiązania systemów harmonijkowych pozwalają na mobilny podział pomieszczeń na wydzielone strefy. Konstrukcje harmonijkowe wyróżniają się lekkością w stosunku do swoich wymiarów, ich budowa zapewnia stabilność i komfort wieloletniej eksploatacji.
Konstrukcje harmonijkowe montowane są wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność otwarcia i optymalnego złożenia całej konstrukcji, w celu powiększenia przestrzeni użytkowej. Praktyczne zastosowanie konstrukcji harmonijkowych jest bardzo szerokie: od zewnętrznych ścian w restauracjach, hotelach i sklepach po oddzielenia tarasów i ogrodów zimowych w budynkach mieszkalnych. Konstrukcje oparte o system skrzydeł składanych doskonale nadają się do połączenia przestrzeni budynku mieszkalnego z ogrodem zimowym lub tarasem. W restauracjach i kawiarniach otwierają wyjście na tarasem, ogród lub patio. W wielu budynkach użyteczności publicznej konstrukcje harmonijkowe z aluminium stosowane są jako mobilne ściany działowe pozwalające na wydzielenie stref i optymalizację przestrzeni w dużych pomieszczeniach.
Systemy przesuwne z aluminium to bardzo duże możliwości aranżacji wnętrz i realizacji projektów odpowiadających wysokim wymaganiom technicznym i estetycznym. Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania aluminiowych konstrukcji przesuwnych dają niemal nieograniczone perspektywy projektowania otwartych i doświetlonych pomieszczeń. Systemy przesuwne ułatwiają planowanie przestronnych wnętrz. Pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej, tworząc nową funkcjonalność pomieszczeń i tym samym podnosząc ich standard. Aluminiowe systemy przesuwne pozwalają na stosowanie bardzo dużych przeszkleń, a konstrukcje po stronie zewnętrznej i wewnętrznej nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwarcia.
oferowane są w licznych odmianach przeznaczonych do różnych zastosowań i związanych z nimi wymagań w zakresie izolacji cieplnej i dźwiękowej, jak również funkcjonalności i wyglądu. W gamie systemów przesuwnych dostępne są konstrukcje bez przekładki termoizolacyjnej stosowane wewnątrz budynków lub do nieogrzewanych oranżerii, balkonów, tarasów i loggi. Większość aluminiowych systemów przesuwnych bazuje jednak na profilach z przekładką termoizolacyjną, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach zewnętrznych drzwi przesuwnych, oknach przesuwnych oraz drzwiach tarasowych podnoszono- przesuwnych. Niezależnie od rodzaju profili konstrukcje przesuwne mogą być otwierane i zamykane manualnie lub wyposażone w napędy elektryczne.
są znakiem szczególnym nowoczesnego designu, cechując się przy tym funkcjonalnością, komfortem obsługi oraz doskonałymi właściwościami technicznymi. Drzwi i okna przesuwne wyznaczają nowe standardy: wysokie parametry izolacyjności termicznej, wielkogabarytowe przeszklenia i bardzo bogate możliwości kolorystyczne konstrukcji. Dzięki tym właściwościom stosowane są coraz chętniej w nowoczesnych projektach budownictwa komercyjnego i mieszkaniowego zaspokajając najwyższe wymagania inwestorów w zakresie komfortu i estetyki. Systemy przesuwne z aluminium sprawdzają się zatem zarówno w eleganckich budynkach biurowych i centrach handlowych, jak i w nowoczesnych budynkach mieszkalnych nadając im przestrzenny i prestiżowy charakter, maksymalnie doświetlając wnętrze oraz gwarantując swobodną aranżację przestrzeni dzięki wyjątkowej oszczędności miejsca po obu stronach konstrukcji.
Systemy drzwi i okien przesuwnych pozwalają na bardzo duże gabaryty przeszkleń i maksymalne ciężary skrzydeł przesuwnych. Przekładki z tworzywa sztucznego zapewniają odpowiednią izolację termiczną profili aluminiowych i doskonałe parametry techniczne. Głębokość zabudowy profili pozwala stosować pakiety szklane o różnej budowie i grubości. Drzwi przesuwne tarasowe można wyposażyć w niski próg lub wbudować ramę w konstrukcję budynku, dzięki czemu uzyskuje się zlicowanie powierzchni progu z poziomem posadzki, a także optykę efektywnego przeszklenia od podłogi do sufitu.
Tak jak większość profili aluminiowych, także systemy przesuwne mogą być wykończone w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Do wyboru jest lakierowanie proszkowe zgodnie z paletą RAL w różnych odcieniach i stopniu połysku, możliwe jest lakierowanie w kolorach drewnopodobnych z odwzorowaniem struktury usłojenia drewna. Ostatnio wprowadzona technologia wykończenia powierzchni umożliwia uzyskanie koloru i powierzchni betonu strukturalnego lub imitacji korozji. Pomimo dużych i ciężkich, panoramicznych przeszkleń, konstrukcje przesuwne z aluminium zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa, komfortową obsługę, a także wyjątkową trwałość i solidność.