Drzwi stalowe ochronne RTG przeznaczone są do zamknięcia pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia emitujące promienie rentgenowskie i promienie gamma. Osłoną radiacyjną drzwi RTG jest ołów, którego właściwością jest zatrzymywanie lub redukcja promieniowania Rentgena. Płyta skrzydła drzwi wykonana jest z blachy stalowej gr. 1,0 mm ocynkowanej oraz w standardzie pokrytej od strony zewnętrznej laminatem znacznie ułatwiającym utrzymanie czystości poszycia drzwi. Standardowa całkowita grubość skrzydła drzwi wynosi 50 mm, możliwe jest także wykonanie skrzydeł drzwi RTG wg indywidualnego projektu. Wypełnienie skrzydła drzwi RTG stanowi pianka poliuretanowa o gęstości 48 kg/m³ oraz warstwa blachy ołowianej o grubości od 0,5 do 2,0 mm. Skrzydło drzwi rozwiernych posiada trójstronną grubą przylgę z uszczelką EPDM, drzwi przesuwne RTG produkowane są w wersji bezprzylgowej. Konstrukcja skrzydła i ościeżnicy dopasowana jest do grubości warstwy ochronnej ołowiu, drzwi są wzmacniane stosowanie do ciężaru skrzydła wynikającego z zastosowanej powłoki ołowianej. W dolnej krawędzi skrzydła drzwi RTG zamknięte są stalowym kształtownikiem.
Komplet standardowych okuć rozwiernych drzwi RTG składa się z zapadkowo zasuwkowego wielopunktowego zamka wpuszczanego, wkładki cylindrycznej z kompletem kluczy oraz klamki na szyldzie w kolorze nikiel satyna. Skrzydło wyposażone jest w trzy lub cztery (w zależności od warstwy ołowiu) trzyczęściowe ocynkowane zawiasy, regulowane w 2 płaszczyznach z trzpieniami zabezpieczonymi przed wsunięciem. W standardowym wyposażeniu drzwi RTG znajduje się ościeżnica blokowa o stałej głębokości 130 mm, poszycie ościeżnicy wykonane jest ze stali ocynkowanej gr. 1,5 mm standardowo laminowanej.
otwieranych wypełniona jest wewnątrz blachą ołowianą o grubości odpowiedniej do wypełnienia skrzydła. Istnieje możliwość wyposażenia drzwi w ościeżnicę kątową z dodatkowymi punktami mocowania, z progiem montażowym. Ościeżnica drzwi ochronnych montowana jest na kołki Ø10 w felcu, z zachowaniem ciągłości ochrony radiologicznej na styku ościeżnicy ze ścianą. Drzwi przesuwne RTG wyposażone są w tor jezdny, przymyk labiryntowy i okucia muszlowe.
W celu zabezpieczenia poszycia skrzydeł drzwi przed uszkodzeniami mogącymi powstać w czasie eksploatacji przez uderzenia noszy i wózków, skrzydła drzwi RTG mogą być pokryte pasami blachy nierdzewnej typu kickplate w dolnej krawędzi i blachą nierdzewną typu pushplate na wysokości okuć.
oprócz swoich właściwości przeciwpromiennych posiadają spore walory estetyczne; wykończenie drzwi pozwala na dostosowanie pod względem materiału, kolorystyki i wzornictwa do aranżnacji wnętrza i specyfiki pracowni RTG, gabinetów stomatologicznych i innych pomieszczeń, gdzie zachodzi konieczność zastosowania drzwi z osłoną radiacyjną. Poszycie skrzydła i ościeżnicy drzwi RTG wykonywane jest zazwyczaj z blachy stalowej laminowanej w kolorach jednolitych lub imitujących drewno (dąb, orzech, mahoń, wenge), jednak w wielu realizacjach do wykonania poszycia stosowana jest ocynkowana blacha stalowa lakierowana proszkowo na wybrany kolor wg palety RAL lub stalowa blacha nierdzewna. Technologia produkcji drzwi stalowych RTG umożliwia również wykończenie powierzchni skrzydła ekskluzywnym panelem MDF płaskim lub tłoczonym pokrytym naturalnym fornirem. Szerokie możliwości kształtowania wyglądu drzwi RTG mają szczególne znaczenie w kontekście terapeutycznej roli designu wnętrz współczesnych obiektów ochrony zdrowia, zaś bogate wyposażenie dodatkowe drzwi pozwala stosować je w dość wymagających technicznie projektach. Drzwi RTG wyposażane są opcjonalnie m.in. w kontrolę dostępu, automatykę otwierania i zamykania z przyciskami łokciowymi oraz przeszklenia z wypełnieniem szkłem ołowianym o ekwiwalencie Pb odpowiednim do skrzydła drzwi.