Zakup i montaż drzwi wewnętrznych to – zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym - inwestycja obliczona na wiele lat; dlatego tak bardzo waży jest przemyślany i świadomy dobór skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. Wybierając skrzydła wewnątrzlokalowe kierować należy się podstawowymi kryteriami: estetyką, kolorystyką i wzornictwem dopasowanymi do wystroju wnętrza, konstrukcją skrzydła, otwieraniem i pokryciem powierzchni. Wzornictwo skrzydeł drzwi wewnętrznych jest niezwykle bogate i dlatego doskonale wpisuje się zarówno w awangardowe trendy aranżacji wnętrz, jak również w style klasyczne i ponadczasowe. W ofercie dostępnych jest wiele modeli skrzydeł przeszklonych o różnej strukturze i przepuszczalności szkła, dlatego można dopasować je do każdego pomieszczenia. Przeszklenia są nie tylko estetycznym, lecz również bardzo funkcjonalnym wyposażeniem skrzydeł; doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem nadając im odpowiedni wygląd i przyjemny klimat.
Skrzydła drzwi wewnętrznych wykonywane są obecnie w wielu wariantach konstrukcyjnych i funkcjach, a także z różnych materiałów – stąd wynika podstawowy podział drzwi wewnątrzlokalowych:
Drzwi jednoskrzydłowe pozostają najczęściej projektowanym zamknięciem pomieszczeń w zarówno w budynkach mieszkalnych jak i w obiektach użyteczności publicznej. Drzwi dwuskrzydłowe zaś stosowane są w ciągach komunikacyjnych budynków użyteczności publicznej, podwójne skrzydła montowane są również w takich miejscach jak pokoje konferencyjne, restauracje, aule, sale gimnastyczne i widowiskowe. W nowoczesnych mieszkaniach o odpowiednim metrażu drzwi dwuskrzydłowe są ciekawym zabiegiem aranżacyjnym poprawiającym optykę przestronności wnętrza. Doskonale prezentują się w dużych mieszkaniach pomiędzy kuchnią i jadalnią, korytarzem i salonem lub jako oddzielenie pokoju od garderoby. Większość oferowanych modeli skrzydeł drzwiowych można wykonać w wersji dwuskrzydłowej – w przypadku drzwi rozwieranych istotna jest strona otwierania. Skrzydło przejściowe (czynne) jest skrzydłem pierwszej kolejności otwierania; wyposażone jest w klamkę i zamek, a skrzydło bierne jest skrzydłem drugiej kolejności otwierania ryglowanym w posadzkę i poprzeczkę ościeżnicy poprzez kantrygle, wyposażone jest dodatkowo w blachę zaczepową do zamka skrzydła czynnego. Co ciekawe również drzwi przesuwne i łamane można zamówić w wersji dwuskrzydłowej (w przypadku skrzydeł łamanych są to drzwi czteroelementowe). Oferta drzwi wewnątrzlokalowych pozwala na dowolne łączenie skrzydeł o różnych wymiarach.
Najczęściej wybierane przez użytkowników są klasyczne rozwierane skrzydła, ale coraz częściej montowane są skrzydła łamane (nazywane często garderobianymi), powszechnie stosowane są także skrzydła w systemach przesuwnych: zarówno naściennych, jak i tych chowanych w ścianę.
Pod względem sposobu wykończenia krawędzi skrzydła wyróżniamy drzwi bezprzylgowe i przylgowe. Krawędź skrzydła bezprzylgowego jest płaska i w pozycji zamkniętej całkowicie wchodzi w płaszczyznę felcu ościeżnicy, przez co powierzchnia czołowa skrzydła po jego zamknięciu zlicowana jest z powierzchnią ościeżnicy. Skrzydła przylgowe na krawędziach pionowych i górnej poziomej posiadają charakterystyczny wręb zachodzący w pozycji zamkniętej skrzydła na felc ościeżnicy, przez co po stronie zawiasowej powierzchnia czołowa skrzydła po jego zamknięciu odstaje od powierzchni ościeżnicy o grubość przylgi.
Niektóre rozwiązania konstrukcyjne drzwi wymuszają zastosowanie skrzydeł bezprzylgowych; należą do nich skrzydła przesuwne, łamane oraz skrzydła drzwi rozwiernych z ukrytymi zawiasami. Poza takimi przypadkami wybór pomiędzy skrzydłami z przylgą i bezprzylgowymi jest kwestią gustu; większość modeli skrzydeł znajdujących się w ofercie drzwi wewnętrznych wykonywana jest obecnie zarówno z przylgą jaki bez przylgi. Na szczególną uwagę zasługują drzwi z przylgą wykonane w optyce bezprzylgowej, w których przylga skrzydła po jego zamknięciu wchodzi w felc ościeżnicy.
Skrzydła ramowo- płycinowe cieszą się ponadczasową popularnością jako konstrukcja klasyczna i uniwersalna Skrzydło takie składa się z pionowych i poprzecznych elementów tworzących ramę, w której osadzone jest wypełnienie w postaci płyciny lub tafli szkła.
Skrzydła płytowe zbudowane są na ramiaku drewnianym stanowiącym szkielet poszyty z dwóch stron płytą HDF wykończoną lakierem, odpowiednią okleiną lub fornirem. Drzwi płytowe są obecnie nieco częściej wybierane przez inwestorów ze względu na niższą cenę oraz możliwość doboru w wielu modelach wypełnienia skrzydła.
Drzwi wewnętrzne pełne dominują w obiektach hotelowych, biurach, urzędach i budynkach oświatowych. Mieszkania zaś wyposażane są często w skrzydła przeszklone, zapewniające odpowiedni dopływ światła dziennego. Przeszklenia skrzydeł drzwiowych powiększają optycznie przestrzeń mieszkania. Nie tylko rozświetlają wnętrze domu, ale poprzez swą barwę i strukturę również modelują naturalne światło nadając pomieszczeniom wyjątkowy klimat. Jako wypełnienia skrzydeł przeszklonych stosowane są formatki szkła laminowanego, hartowanego oraz szyby ornamentowe zapewniające zarówno intymność, jak i ciekawą stylistykę. Na szczególną uwagę zasługują skrzydła ramowe z taflami szkła wklejonymi na całej wysokości skrzydła – szkło stosowane w takich modelach poddawane jest procesowi hartowania przed wklejeniem w konstrukcję skrzydła drzwi. Oferowane obecnie wypełnienia zapewniają nie tylko duży wybór kolorów, lecz także stopień przejrzystości szkła; największą przepuszczalność światła gwarantują szyby całkowicie przezierne, a poczucie intymności zapewniają osadzone w drzwiach szyby ornamentowe i matowe.