Skrzydła ramowe to pierwsza kategoria skrzydeł wewnątrzlokalowych o konstrukcji ramiakowej, w której ramiak wykonany jest z płyty MDF, płyty HDF, klejonki drewnianej lub z pełnej płyty wiórowej. Tak wykonana konstrukcja ramowa tworzy jednolitą, sztywną i bardzo stabilną osnowę skrzydła, charakteryzującą się doskonałą trwałością mechaniczną i przyzwoitym wytłumieniem. Wypełnieniem skrzydeł ramowych jest szkło ornamentowe, szkło hartowane, ozdobna płaska lub tłoczona płycina MDF lub też relief. Technologia skrzydeł wewnętrznych ramowych umożliwia produkcję bardzo ciekawych, modnych, czasem awangardowych wzorów z dużymi przeszkleniami. Dobór wypełnienia dokonywany jest na etapie wyboru konkretnego modelu skrzydła drzwiowego. Warto zaznaczyć, że specyficzna budowa ramowych wewnątrzlokalowych skrzydeł ogranicza nieco możliwość dokonywania skrótów skrzydeł, oraz osadzania elementów wentylacyjnych takich jak tuleje wentylacyjne i kratki.
Skrzydła ramowo-płycinowe to konstrukcja oparta na panelowym (płycinowym) wypełnieniu ramy skrzydła. Panel stanowiący wypełnienie płycinowe może być płaski lub dwustronnie wyprofilowany w formie kasetonowej do grubości ramy skrzydła drzwiowego. Ozdobne przetłoczenia płycin w formie kasetonów nadają skrzydłom drzwi klasyczny design dobrze wpisując się w tradycyjne wystroje wnętrz.
Skrzydła płytowe są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem skrzydeł w drzwiach wewnętrznych. Ich struktura oparta jest na ramiakach z klejonki drewna liściastego lub płyt MDF stanowiących solidną podstawę konstrukcji skrzydeł wystarczająco odporną na odkształcenia.
Poszycie skrzydeł płytowych wykonywane jest ze sklejki, płyt MDF lub HDF. MDF (Medium-Density Fibreboard) i HDF (High Density Fibreboard) to nowoczesne płyty drewnopochodne powstające w procesie łączenia włókien drewna w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. HDF odróżnia się od MDF większą twardością i podwyższoną gęstością, przez co jest w roli poszycia skrzydeł drzwi częściej stosowana. Homogeniczna budowa MDF i HDF wyklucza strukturalne niedoskonałości charakterystyczne dla naturalnego drewna takie jak nierówności usłojenia, sęki, pęknięcia i odkształcenia. Płyty MDF i HDF charakteryzują się wysoką jakością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz gładką powierzchnią pozwalającą na bezpośrednie pokrycie lakierem akrylowym (skrzydła lakierowane), okleiną syntetyczną (skrzydła okleinowane) lub okleiną naturalną (skrzydła fornirowane).
Zasadniczą linię podziału skrzydeł płytowych wyznacza ich wypełnienie, które ma bardzo duży wpływ na cenę, ciężar skrzydła, jego statykę i trwałość a także izolacyjność akustyczną. Przestrzeń wewnątrz ramiaka pomiędzy poszyciem powierzchni czołowych skrzydła może być wypełniona tekturą w kształcie plastra miodu, płytą wiórowo-otworową lub płytą wiórową pełną.
W drzwiach wewnętrznych o lekkiej konstrukcji najczęściej stosowanym wypełnieniem jest tzw. plaster miodu. Jest to kartonowe wypełnienie stabilizujące o heksagonalnej konstrukcji zapobiegające wgnieceniom powierzchni skrzydeł oraz ich rezonansowi. Skrzydła drzwiowe z wypełnieniem kartonowym są bardzo lekkie i dość tanie.
Innym wypełnieniem skrzydeł drzwi wewnętrznych jest płyta wiórowa otworowa. Zapewnia lepszą stabilizację i dźwiękoszczelność, zwiększając jednocześnie ciężar skrzydła. Zastosowanie płyty wiórowo-otworowej znacznie poprawia trwałość drzwi wewnętrznych zapewniając ich wieloletnią eksploatację.
Osobny rodzaj wypełnienia to płyta wiórowa pełna. Takie rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia doskonałą izolacyjność akustyczną, a także znacznie zwiększa trwałość i stabilność konstrukcji drzwi. Skrzydła drzwi z wypełnieniem z płyty pełnej są jednak cięższe, wymagające w praktyce zastosowania dodatkowych zawiasów.