Okienny system oddymiania
polega na wysterowaniu siłownikami elektrycznymi okien o odpowiednio dobranej powierzchni. Spełnia podstawowe funkcje: oddymiania, napowietrzania i wentylacji.
Okienny system oddymiania budowany jest zazwyczaj w oparciu o nowoczesne konstrukcje okienne z profili aluminiowych. Do systemu oddymiania adaptuje się również istniejące okna o odpowiednim umiejscowieniu, powierzchni i osi otwierania. Są to najczęściej okna wahadłowe, rozwierane, uchylne górą, wychylne dołem i połaciowe. Okna powinny być jednoramowe, wykonane mogą być z drewna, profili aluminiowych, stalowych i PCV. Zgodnie z aktualnie obowiązującą normą PN-EN 12101-2 (Systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła, cz. 2: Wymagania techniczne dotyczące klap dymowych) konstrukcja okna wraz z napędem powinny stanowić kompletne rozwiązanie jako okienny system oddymiania oznakowany znakiem CE.
Okna oddymiające otwierane i zamykane są siłownikami elektrycznymi. Ze względu na łatwość dopasowania do istniejących warunków zabudowy najczęściej stosuje się siłowniki łańcuchowe. Siłowniki takie wykonane są w formie prostopadłościanu o prostopadłym wysuwie wrzeciona łańcuchowego w stosunku do korpusu siłownika. Obudowa wykonana jest z aluminium anodowanego. Stosuje się także siłowniki liniowe z odpowiednio dobranymi konsolami mocującymi. Siłowniki łańcuchowe posiadają podwójne zabezpieczenie wysuwu wrzeciona łańcuchowego poprzez wyłącznik krańcowy oraz mechaniczny ogranicznik otwarcia okna.
Czynna powierzchnia oddymiania obliczana jest dla każdego zestawu okiennego na podstawie gabarytów skrzydła oraz sposobu i kąta jego uchyłu lub otwarcia.