Okna i drzwi napowietrzające z aluminium są integralnym komponentem systemu kontroli rozprzestrzeniania się w budynku dymu i ciepła w przypadku wybuchu pożaru. Wyposażone w różnego rodzaju elektrycznie sterowane siłowniki stanowią kompletne urządzenia odpowiedzialne za proces napowietrzania niezbędny do szybkiego i skutecznego odprowadzania dymu i gorąca z obiektu objętego pożarem. Odprowadzenie na zewnątrz budynku dymu, gorącego powietrza i toksycznych gazów towarzyszących spalaniu jest warunkiem sprawnej i bezpiecznej ewakuacji osób znajdujących się wewnątrz budynku. Dopływ czystego powietrza przez okna i drzwi napowietrzające obniża w czasie pożaru temperaturę wewnątrz budynku chroniąc jego konstrukcję, tworzy również w budynku przestrzenie wolne od dymu znacznie ułatwiając jednostkom straży pożarnej prowadzenie akcji ratunkowej i gaśniczej.
są konstrukcjami dostarczanymi i montowanymi w budynkach wraz z odpowiednio dobranymi napędami elektrycznymi, gwarantującymi optymalne otwarcie skrzydeł okien i drzwi w przypadku zagrożenia pożarowego. Wraz z klapami dymowymi lub oknami oddymiającymi tworzą w budynkach kompleksowy system ochrony dróg ewakuacyjnych przed zadymieniem. Drzwi i okna napowietrzające w czasie pożaru wspomagają proces oddymiania, dostarczają odpowiednią ilość powietrza kompensacyjnego oraz regulują ciśnienie wewnątrz budynku.
Napowietrzanie wnętrza obiektu w przypadku pożaru jest działaniem niezbędnym dla skutecznego działania instalacji oddymiania: dostarczenie z zewnątrz przez okna i drzwi napowietrzające odpowiedniej ilości powietrza pozwala na wytworzenie wewnątrz budynku kolumny konwekcyjnej unoszącej do góry powstające w procesie spalania dymy i toksyczne gazy, wyprowadzającej je w efekcie na zewnątrz budynku przez okna oddymiające lub klapy dachowe.
wykonywany jest zgodnie z projektem uwzględniającym m.in. wysokość budynku, jego położenie, długość i układ dróg ewakuacyjnych oraz powierzchnię podstawy klatki schodowej. Do realizacji funkcji napowietrzania wyznaczane są zazwyczaj okna i drzwi umiejscowione w dolnych kondygnacjach budynku poniżej prognozowanej warstwy zadymienia w przypadku wybuchu pożaru. Jako elementy systemu napowietrzania doskonale sprawdzają się drzwi wejściowe do budynków, przede wszystkim ze względu na umiejscowienie w dolnych kondygnacjach oraz ich wymiary zapewniające odpowiednią powierzchnię napowietrzania. Skrzydła drzwi napowietrzających otwarte w czasie pożaru przynajmniej do kąta 90 stopni umożliwiają efektywny dopływ powietrza do wnętrza budynku, nie utrudniając jednocześnie swobodnej ewakuacji osób, jak również dostępu ekipom ratunkowym.
Skrzydła stolarki okiennej i drzwiowej przeznaczone do napowietrzania budynku w czasie pożaru otwierane są siłownikami elektrycznymi stanowiącymi integralną część wyposażenia okien i drzwi. Praca siłowników zainicjowana jest podaniem napięcia z centrali sterującej systemem oddymiania po przyjęciu sygnału z optycznej czujki dymowej, ręcznego przycisku ostrzegania pożarowego lub nadrzędnej centrali systemu pożarowego. Okna i drzwi napowietrzające uruchamiane są jednocześnie z klapami dymowymi i oknami oddymiającymi tworząc zgodnie z prawami fizyki ciąg termiczny od miejsca napowietrzania do miejsca wyprowadzenia dymu i gorącego powietrza z budynku. Warunkiem niezbędnym do wytworzenia ciągu termicznego i skutecznego oddymiania jest zapewnienie właściwej proporcji geometrycznej powierzchni drzwi i okien napowietrzających względem powierzchni okien i klap oddymiających. Skuteczne działanie systemu oddymiania grawitacyjnego wymaga więc dostarczania z zewnątrz odpowiedniej ilości powietrza, dlatego w obliczeniach projektowych przyjmuje się, że geometryczna powierzchnia okien i drzwi napowietrzających powinna być o co najmniej 30% większa od sumarycznej powierzchni sprzężonych z nimi okien i klap dymowych. Optymalne wykorzystanie powierzchni okien i drzwi usprawnia proces napowietrzania w budynkach i umożliwia skuteczne odprowadzanie dymu.
nie odbiega zanadto od zwykłych okien i drzwi montowanych w elewacjach budynków. Konstrukcje okienne i drzwiowe napowietrzające wykonane są z systemowych profili i akcesoriów. Systemy okienno-drzwiowe bazują na kształtownikach o głębokości konstrukcyjnej od 65 do 90 mm, pozwalających na uzyskanie bardzo korzystnego współczynnika izolacyjności termicznej. Cechą szczególną okien i drzwi napowietrzających jest ich wyposażenie w napędy elektryczne. Skrzydła okien i drzwi napowietrzających mogą być otwierane siłownikami łańcuchowymi, wrzecionowymi, zębatkowymi lub ramieniowymi. Jedną z najbardziej atrakcyjnych zalet napędów elektrycznych okien i drzwi jest ich prosta instalacja. Zespoły napędowe można łatwo umieścić na ramach ościeżnic i skrzydeł okien i drzwi z profili aluminiowych poprzez system konsol montażowych dopasowanych do praktyczne każdego systemu okienno- drzwiowego. Okna i drzwi napowietrzające mogą funkcjonować zarówno jako samodzielne konstrukcje osadzone w murze budynku, jak i elementy wpięte w fasady aluminiowo-szklane, są nie tylko funkcjonale, ale również bardzo efektowne. Umożliwiają efektywne napowietrzanie budynku nie zaburzając jednocześnie estetyki profili i przeszklenia.
Stolarka napowietrzająca od wielu lat jest stałym elementem wyposażenia wielokondygnacyjnych budynków użyteczności publicznej, centrów handlowych, budynków mieszkalnych i przemysłowych. W przypadku wybuchu pożaru zapewnia dopływ czystego powietrza z zewnątrz budynku wydatnie wspomagając usuwanie dymu i obniżenie temperatury w obiekcie objętym pożarem. Okna i drzwi napowietrzające jako element oddymiania grawitacyjnego tworzą w czasie pożaru warunki do bezpiecznej ewakuacji ludzi, sprawnej akcji ratunkowej i gaśniczej, a po ugaszeniu pożaru umożliwiają całkowite oczyszczenie obiektu z dymu. Dodatkowo okna i drzwi napowietrzające służą do normalnej niezwiązanej z zagrożeniem pożarowym wentylacji budynków, zapewniając okresowe przewietrzenie wnętrza i dopływ świeżego powietrza. Okienna i drzwiowa stolarka napowietrzająca różni się od zwykłych okien i drzwi sposobem otwierania. W przypadku drzwi możliwe jest otwarcie klamką, dźwignią paniczną lub siłownikiem elektrycznym, w przypadku okien otwieranie manualne jest całkowicie zastąpione napędem elektrycznym. Napędy elektryczne do okien i drzwi napowietrzających dobrane są z uwzględnieniem wymiarów skrzydeł, sposobu ich otwierania, kształtu profili ościeżnic i skrzydeł oraz ciężaru wypełnienia. Poza szczególnymi cechami związanymi z bezpieczeństwem pożarowym i komfortem wentylacji aluminiowe okna i drzwi napowietrzające zachowują wszystkie walory stolarki budowlanej wykonywanej w oparciu o aluminiowe systemy okienno-drzwiowe; są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Gwarantują wieloletnie bezawaryjne działanie, jednak jako elementy zabezpieczenia pożarowego powinny być zgodnie z przepisami poddawane okresowym przeglądom sprawdzającym ich sprawność. Okna i drzwi służące do napowietrzania są produktami bardzo estetycznymi; tak jak pozostałe okna i drzwi z aluminium lakierowane są proszkowo na kolory wybrane z palety RAL z powłoką gładką lub strukturalną w opcji wykonywane są w kolorach drewnopodobnych, doskonale komponując się z elewacją budynku, w którym są zamontowane.