Bramy garażowe segmentowe z prowadzeniem standardowym przeznaczone są do zabudowy otworów garażowych z nadprożem o minimalnej wysokości 200 mm i jak większość bram sekcyjnych stanowi zamknięcie pomieszczeń garażowych, gospodarczych i technicznych w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej. Segmenty bramy przesuwają się w świetle otworu pionowo, pozostawiając wolną przestrzeń przed bramą, umożliwiając w stanie otwartym swobodny przejazd pojazdów, zaś w pozycji opuszczonej tworząc szczelną przegrodę odporną na warunki zewnętrzne.
Bramy garażowe segmentowe o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej przeznaczone są szczególnie do domów w standardzie pasywnym lub niskoenergetycznym. Pomieszczenie garażu usytuowane w bryle budynku jest szczególnie narażone na utratę ciepła przez bramę garażową; podczas wjeżdżania i wyjeżdżania pojazdu pozostaje ona na tyle długo w pozycji otwartej, by doszło do znacznej wymiany powietrza i nadmiernego wychłodzenia garażu. Warto zatem zainwestować w bramę garażową o ponadprzeciętnych wskaźnikach izolacyjności termicznej. Brama garażowa segmentowa o niskim współczynniku przenikania ciepła zbudowana jest z paneli o zwiększonej grubości i specjalnej konstrukcji, odpowiednią izolację zapewniają również ościeżnica oraz cały system uszczelnień ograniczających infiltrację powietrza i utratę ciepła. W przypadku wyboru tej klasy produktu warto zwrócić uwagę na poprawny montaż, który jest równie ważny jak jakość samej bramy garażowej.
Bramy garażowe segmentowe z prowadzeniem niskim wybierane są głównie przez właścicieli domów jednorodzinnych, w których pomieszczenia garażowe wymagają racjonalnego zagospodarowania miejsca w górnej krawędzi ościeża bramy. Dzięki oszczędności miejsca, jakie gwarantuje konstrukcja takiej bramy segmentowej, garaż staje się niezwykle funkcjonalnym i przestronnym pomieszczeniem. Zasada działania garażowych bram segmentowych z prowadzeniem niskim oparta jest na usytuowaniu sprężyn skrętnych na końcu podwójnych prowadnic poziomych bramy, w ścisłej zależności od warunków zabudowy. Sprężyny skrętne balansujące ciężar skrzydła bramy montowane na końcu prowadnic pozwalają na wbudowanie bramy do pomieszczenia garażu z niskim nadprożem. Taka konstrukcja wymaga minimalnego nadproża 100 mm dla bram obsługiwanych ręcznie i 160 mm wolnego nadproża dla bram z napędem elektromechanicznym.
Bramy garażowe segmentowe z prowadzeniem wysokim montowane są w garażach o wysokich nadprożach. Mechanizm działania bram oparty jest na sprężynach skrętnych równoważących ciężar płaszcza umieszczonych w osłoniętym miejscu przy nadprożu oraz prowadnicach pionowych i poziomych w postaci pojedynczych bieżni wzmocnionych kształtownikami stalowymi. Walorem użytkowym tego typu prowadzenia jest wymiar wysokości w świetle przejścia bramy taki sam jak wymiar w świetle muru, co pozwala maksymalnie wykorzystać wysokość otworu pomieszczenia i swobodnie garażować pojazdy o wyższych gabarytach. System prowadnic bram garażowych należy dobierać dokładnie do warunków zabudowy pomieszczenia garażowego; dla bram segmentowych z prowadzeniem niskim minimalna wysokość nadproża wynosi 400 mm.